Internal Reference:
MV52B
Variants Default Code:
MV52B
Specifications
| Height | 50 mm |
| Power frequency voltage | 22 kV |
| Top insert | M12 |
| Bottom insert (hex) | M12 |
| Insert material | Nickel-plated steel |
| Twist | 4,5 daN.m |
| Tensile load | 19000 N (1900 daN) |
| Creepage distance | 63,5 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Mica |
| Flexural | 4000 N (400 daN) |