Internal Reference:
MV65G
Variants Default Code:
MV65G
Specifications
| Height | 60 mm |
| Power frequency voltage | 27 kV |
| Top insert | M14x45 |
| Bottom insert (hex) | M14 |
| Insert material | Nickel-plated steel |
| Twist | 14 daN.m |
| Tensile load | 28000 N (2800 daN) |
| Creepage distance | 75 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Mica |
| Flexural | 7000 N (700 daN) |