Variants Default Code:
AFG41-2/08␞AFG41-2/09␞AFG41-2/10␞AFG41-2/11␞AFG41-2/12
Specifications
| Glove size | T8, T9, T10, T11, T12 |
| Material | Composite |
| Color | Orange |
| Length | 410mm |
| Operating voltage of the gloves | 17.500 V ac |
| Voltage class | Classe 2 |
| Test voltage | 20.000 V |
| Category | RC |
| Class IEC 61482-1-2 | Class 2 (7kA/0,5s) |