Type BG60M10 - Article : IS312025600 Ceramic insulator for outdoor use - Height 60 mm – diameter 60 mm Threaded female/female inserts nickel plated brass M10
This product has no valid combination.
Internal Reference:
BG60M10-IS312025600
Variants Default Code:
BG60M10-IS312025600
Specifications
| Height | 60 mm |
| Color | White |
| Top insert | M10 |
| Bottom insert (hex) | M10 |
| Insert material | Nickel-plated brass |
| Tensile load | 16000 N |
| Creepage distance | 120 mm |
| Diameter | 60 mm |
| Material | Ceramic |
| Flexural | 6000 N |