Variants Default Code:
AFG36-00/07␞AFG36-00/08␞AFG36-00/09␞AFG36-00/10␞AFG36-00/11␞AFG36-00/12
Specifications
| Glove size | T7, T8, T9, T10, T11, T12 |
| Material | Composite |
| Color | Orange |
| Length | 360 mm |
| Operating voltage of the gloves | 500 V ac |
| Voltage class | Classe 00 |
| Test voltage | 2.500 V |
| Category | RC |
| Class IEC 61482-1-2 | Class 2 (7kA/0,5s) |