Internal Reference:
MV178A NI SI
Variants Default Code:
MV178A NI SI
Specifications
| Height | 100 mm |
| Power frequency voltage | 35 kV |
| Top insert | M22 |
| Bottom insert (hex) | M22 |
| Insert material | Nickel-plated steel |
| Twist | 20 daN.m |
| Tensile load | 70000 N (7000 daN) |
| Creepage distance | 127,5 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Material | Mica |
| Flexural | 18000 N (1800 daN) |