Internal Reference:
MV261E
Variants Default Code:
MV261E
Specifications
| Height | 80 mm |
| Power frequency voltage | 33 kV |
| Top insert | M16x40 |
| Bottom insert (hex) | M16 |
| Insert material | Nickel-plated steel |
| Twist | 20 daN.m |
| Tensile load | 52000 N (5200 daN) |
| Creepage distance | 99 mm |
| Diameter | 80 mm |
| Material | Mica |
| Flexural | 14000 N (1400 daN) |