Variants Default Code:
DB40PM10␞DB40PM12␞DB40PM6␞DB40PM8
Specifications
| Thread | M6/M6, M8/M8, M10/M10, M12/M12 |
| Height | 40 mm |
| Operating voltage of the insulators | 1000 V AC |
| Color | Red |
| Top insert | M10 |
| Bottom insert (hex) | M10 |
| Insert material | Zinc-plated steel |
| Diameter | 40/46 mm |
| Material | Polyglass |