Internal Reference:
BG35M8-IS312023600
Variants Default Code:
BG35M8-IS312023600
Specifications
| Height | 35 mm |
| Color | White |
| Top insert | M8 |
| Bottom insert (hex) | M8 |
| Insert material | Nickel-plated brass |
| Tensile load | 6000 N |
| Creepage distance | 65 mm |
| Diameter | 36 mm |
| Material | Ceramic |
| Flexural | 1600 N |